Klima Filtre Bakımı Nedir ?

Sıcak havalarda serinlemek için kullandığımız klimaların bakımlarına dikkat etmezsek sağlığımızı tehlikeye sokabilir. Bundan 5-10 sene önce klima kullanımı lüks sayılırken günümüzde ihtiyaç durumuna gelmiştir.

Ortamdaki havayı içine çekip yerine soğuk/sıcak hava üfleyerek ortamı soğutmaya/ısıtmaya yarayan araçtır. Bunun dışında havanın içinde bulunan bakteri ve kirli havayı filtrelerinde süzerek daha sağlıklı bir ortamda oluştururlar. Lakin klimanın fitrelerin bakımlarını zamanında ve doğru yapmazsak, kötü havayı bize verip sağlıksız bir hava solumamıza neden oluyor.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Sadettin Öz kalender, bakımı ve mevsim ayarlaması yapılmayan klimaların veriminin düşeceğini, enerji sarfiyatının artacağını ve sağlıksız ortamlara yol açacağını belirterek, duvar tipi ve multi sistem klima cihazlarının filtrelerinin yaklaşık 15-30 günde bir temizlenmesi gerektiğini bildirdi.

Öz kalender, yaptığı yazılı açıklamada, ev iş yerlerinde yaygın kullanılan klimaların, yanlış sıcaklık değerlerinde çalıştırılmaları, iç ünite bakımları ve temizlikleri düzenli yapılmadığı için sağlık açısından ciddi riskler yaratacağını ifade etti.

Ölüme neden olan lejyoner hastalığının bakımı yapılmadan kullanılan klimaların yarattığı en önemli tehlike olduğuna işaret eden Öz kalender, vatandaşların klima alırken ilk olarak verimliliği ifade eden COP değeri yüksek cihazları tercih etmelerini istedi. BTU/h değerinin ise gereğinden fazla olmaması gerektiğini bildiren Öz kalender, klimanın mutlaka ulusal ve uluslararası standartlara uygunluk belgeleri olması gerektiğini de aktardı.

kaynak